Covid, přeočkování, roušky

Zájemci o přeočkování proti covidu se mohou na domluvit na ambulanci Všeobecného lékaře na rožmitálském zdravotním středisku (tel. 318 665 211, 770 143 110), případně na infekční ambulanci Oblastní nemocnice Příbram.
Vakcína Valneva není pro přeočkování k dispozici.
Před rozhodnutím o přeočkování vám doporučujeme zvážit následující skutečnosti:
___
1) imunita po prodělaném onemocnění zpravidla chrání velmi výrazně a dlouhodobě před vážným průběhem onemocnění, hospitalizací a úmrtím, (2,3,9,12)
2) očkování poskytuje ochranu proti vážnému průběhu lidem, kteří ještě covid neměli, ale tato ochrana je násobně menší než ochrana poskytovaná dřívějším proděláním nemoci, (2,3,9,12)
3) předpokládaná účinnost posilovací dávky je krátká (2-3 měsíce) (1)
4) lidé, kteří již covid prodělali, jsou proti vážnému průběhu onemocnění chráněni do takové míry, že očkování jim další dodatečnou ochranu neposkytne (12)
5) riziko nežádoucích účinků po očkování není zanedbatelné a roste s každou další dávkou, (2,4,6,7,8)
6) nejvíc nemocných osob bylo v posledních vlnách mezi očkovanými, (2,3,9,11)
7) přeočkování je vhodné jen pro rizikové osoby a vždy je třeba posuzovat přínosy a rizika,  (1,2)
8) u mladších zdravých osob je přínos očkování minimální,  (2)
9) chybí dlouhodobá data z klinických studií, ve kterých byly kontrolní skupiny zničeny tím, že byly po krátké době naočkovány. (10)
___
Zakladatel české imunologie a stále praktikující lékař MUDr. Jaroslav Svoboda na dotaz ohledně dalších dávek odpovídá: „Osobně jako klinik nevidím nejmenšího důvodu k nové vakcinaci proti jakési neexistující nové variantě nového koronaviru. Ať už jsme byli očkováni nebo ne, minimálně s variantou Omicron, která je jakousi obecnou vakcínou proti koronaviru, jsme se setkali snad všichni (předchozí varianty – wuhanská, britská alpha,…, indická delta – chránily především proti pouze té které variantě). Nyní se setkáváme u Omicronu s novými subvariantami, kterou jsou pravděpodobně infekčnější, ale nevyvolávají odlišný klinický stav, tj. 2 – 3 dny teplota a mírný respirační infekt, případně tuto infekci ani nezaregistrujeme. Výjimkou jsou těžce imunodeficientní lidé  – je třeba před rozhodnutím získat informaci o obou základních typech imunity… Snad pouze v takových případech je indikována vakcinace klasickou sofistikovanou vakcínou firem Valneva nebo Novavax.“
___

Roušky nebo respirátory nejsou v naší ordinaci povinné. Nebyl prokázán vliv jejich plošného používání na pokles přenosu infekce. (5) Pokud se však v roušce nebo respirátoru cítíte bezpečněji, jistě je můžete použít. Pokud jste nachlazeni, máte kašel a teplotu, je jejich použití výrazem ohleduplnosti vůči jiným pacientům.